Projekt o vojenských újezdech je podpořen programem TAD - Program na podporu aplikovaného společenskovědního výzkumu a experimentálního vývoje "OMEGA". Hlavním příjemcem je ústav Geoniky AV ČR, v.v.i., spolupříjemcem pak Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. Projekt byl řešen v období 2016-2017.
Cílem
projektu je zhodnocení dopadu optimalizace vojenských újezdů na společnost a krajinu v oblastech vyčleněných z vojenských újezdů a v jejich bezprostředním okolí. Tento cíl bude naplněn zhodnocením dlouhodobého vývoje využití krajiny, analýzou změn zemědělského a lesnického hospodaření, strategických a koncepčních dokumentů a demografického vývoje, zhodnocením potenciálních dopadů optimalizce na zemědělství, lestnictví, dopravní dostupnost, dojížďku do zaměstnání, chod a výkon samosprávy, rozvoj cestovního ruchu a rekreace, zaměstnanost a rozvoj podnikání, a vytvořením scénářů využití území v oblastech dotčených optimalizací vojenských újezdů s ohledem na trvale udržitelný rozvoj regionů.
Výstupy - mapy
Mapové výstupy jsou k nahlédnutí v tabulce.
Mapové výstupy ve vyšší kvalitě poskytneme na požádání za podmínky, že uživatel podepíše smlouvu o využití výsledků. V případně zájmu kontaktujte Mgr. Hanu Skokanovou, Ph.D.
Kromě změn využívání krajiny jsme rovněž podnikli sociologické šetření mezi obyvatelstvem dotčených obcí, jak se jim žije v zázemí vojenských újezdů. Výsledky byly shrnuty v této zprávě.
Implementace
Výsledky projektu byly prezentovány na konferenci 18. International Symposium of Landscape Ecology, konané v dubnu 2019 ve Smolenicích. Prezentace v angličtině je volně ke stažení.
Výsledky projektu byly prezentovány na konferenci o vojenské a post-vojenské krajině (Military and Post-military landscapes), konané v únoru 2018 v Praze. Prezentace v angličtině je volně ke stažení.
Výsledky projektu jsme rovněž nabídli Vojenským lesům a statkům, s.p., kteří naše výstupy mimo jiné prezentovali na výstavě Silva Regina 2018 v Brně. Zde je ukázka: